Midtempo Bass Nedir? - Mixin Blog - Mixin.com.tr

Midtempo Bass Nedir?

2010'ların ortalarına doğru ortaya çıkan ve genellikle “Cyberpunk müziği” olarak bilinen “Midtempo Bass”; sert synth melodileri ve 90-110 BPM arasındaki temposu ile karakterize edilen bir bas müzik türüdür.

Bu tür, özellikle Electro House, Electro-Industrial ve Industrial Techno gibi endüstri sonrası trendlerden özellikler alır. Ayrıca, Halftime ve Brostep gibi 2010'ların alt kültür EDM stilleriyle ilişkilendirilen sert ses tasarımı özelliklerini de içerir.

Rezz, The Silence Is Deafening ve Mass Manipulation gibi albümlerle midtempo bass türünü popülerleştiren bir öncü olarak kabul edilmiştir. Ayrıca Rezz’in futuristik ve saykodelik estetiği, türün görselleri için bir ton belirler.

Gesaffelstein’ın “Aleph”i gibi, modern midtempo sound’undan önceki çalışmalar; türün ortaya çıkışında önemli rol oynamıştır. 2010'ların sonlarına doğru Midtempo'nun popülaritesi; Owl Vision, LSDREAM, 1788-L, KTRL, Notaker, Social Kid ve AGLORY gibi diğer önemli prodüktörler ile Soundcloud ve YouTube'da büyük ölçüde artmıştır. Bu yeni akım, diğer müzik türlerinin prodüktörlerine ilham olmuş; “mau5trap” ve “Monstercat” gibi önemli müzik şirketlerinde düzenli olarak yer almasına yol açmıştır.

Son yıllarda Midtempo türü bir stil olma yolunda coğrafyasını genişleterek, genç müzik prodüktörlerine ilham olmaya devam etmektedir.

Eğer sen de bu müzik türünün büyülü dünyasını keşfetmek istiyorsan, Midtempo prodüksiyonları ile bilinen yerel sanatçımız “Erata” ile birlikte hazırladığımız “Mixin | Midtempo” çalma listesini dinlemeyi unutma!