Hardstyle Nedir? - Mixin Blog - Mixin.com.tr

Hardstyle Nedir?

"Distortion"lı kickler, epik breakdownlar ve sert baslar…

Spor salonlarında ağırlık kaldıranların çalma listelerinde sıkça yer bulan Hardstyle nedir? Gelin bir göz atalım.

Hardstyle türü, genel karakterini "distortion" efekti uygulanmış kick'leri ve ters çevrilmiş baslardan alır. İsmi de tam olarak bu sertlikten gelir. Tür genellikle 150 BPM hızı ve 4/4 vuruşlardan oluşur.

Yüksek enerjisi ve çılgın kitlesi, ortamına girdiğinizde size de aurasını yansıtır. Bu özellikleri, Hardstyle türünün imzasıdır ve hangi festivale giderseniz gidin uzaktan duyduğunuz anda kendi sahnesini belli eder. Bu özellikler hardstyle'ın imzasıdır ve hangi festivalde olursanız olun, uzaktan duyduğunuz anda kendi sahnesini hemen belli eder.

Hardstyle, 90'ların sonu ve 2000'lerin başında Avrupa'da ortaya çıkmış bir müzik türüdür. Kökeni techno, new beat ve hardcore müzik türlerine dayanır. Tür, zaman içinde bugünkü 150 BPM ve hızlı tempolu melodileri ile tanınır hale gelmiştir. İlk zamanlarında 135 BPM olan bu tür, 2003'te iki ayrı akıma ayrılmıştır. "Erken dönem hardstyle" daha sakin ve basit yapısıyla hardstyle sevenlerin gönlünde taht kurmuşken, "Euphoric Hardstyle", spor severlerin ve enerjisini bu türde bulanların kulağından düşmemektedir. Özellikle Hollanda ve Belçika'da düzenlenen "Defqon.1", "Hard Bass", "Decibel Outdoor" ve "Qlimax" gibi etkinliklerle müzikseverlerle buluşur. Arkasında Q-Dance, b2s ve Scantraxx gibi kuruluşlarla bu deneyimi belirli bir standartla sürdürür.

Türün en ilginç yanlarından biri, komünitesinin ve üreticilerinin kendine has bir bağ oluşturmasıdır. Türün sıkça bahsettiği "birlik" kavramı da tam olarak buradan gelir. Hardstyle festivallerinde çokça duygusal anlar paylaşılır ve bunun en önemli sebeplerinden biri de epik "breakdown" bölümleridir. Buna en güzel örneklerden biri "Headhunterz"ın 2019 yılında yayınladığı "Orange Heart" parçasıdır. 🧡 "When the world will try to divide us, then this music will reunite us" sözleriyle, kimsenin bu komüniteyi ayıramayacağını vurgular.

Peki bu tür hiç Türkiye sınırlarında yer buldu mu? Tabii ki, özellikle EDM sahnesinde ses getirmeye başladığı 2017-2019 yıllarında; Antalya’da Gezi Makinesi tarafından düzenlenen Magic Break festivallerinde, türün önde gelen isimlerinden “Wildstylez” ve “Coone” gibi sanatçıları ağırladı. Keza Future Factory daha öncesinde 2014’te de Coone’u Maslak Arena’da ağırlamış ve İstanbul gece hayatına farklılığıyla damga vurmuştu.

Magic Break Free Spririts 2018

İster spor salonunda ister sabah işe giderken; Hardstyle dünyasının bilen ve bilmeyen herkesi davet ettiğimiz “Hardstyle” çalma listemizi Spotify’dan dinlemeyi unutmayın!